Si eu trăiesc sănătos!

Elevii Scoalii Ginaziale nr. 88 au fost implicați încă de la debut în activitățile mișcării naționale SETS care  a reunit 136.700 de elevi din clasele I-IV, 252 de scoli, 2.800 cadre didactice, 300.000 de parinti si peste 2 milioane public larg. În cadrul mișcării 18.104 de elevi voluntari au creat si inscris 415 „Cluburi SETS - Miscare si Distractie”, desfasurand 8.372 de activitati fizice si sportive. Elevii au descoperit importanta activitatilor fizice zilnice, gustul bun al fructelor si legumelor, importanta hidratarii, somnului si igienei personale, dar si a relaxarii prin joc, alaturi de familie si prieteni. Activitățile au fost realizate împreună cu partenerii mişcării SETS: Ministerul Sănătăţii, Ministerul Educaţiei Naţionale, Ministerul Tineretului şi Sportului, Inspectoratele Şcolare din Bucureşti, Neamţ şi Cluj, Comitetul Olimpic şi Sportiv Român, Federaţia Română de Atletism, Universitatea Naţională de Educaţie Fizică şi Sport, Federaţia Română de Diabet, Nutriţie şi Boli Metabolice, Societatea Română de Nutriţie, Federaţia Romalimenta prin 5 companii membre reprezentative la nivel global prin sustinerea consecventa a prevenirii obezitatii infantile si a metodologiilor EIN. Pentru amploarea și calitatea activităților desfășurate în cadrul proiectului Scoala Gimnazială nr. 88 a fost una dintre șolile premiate.   Si eu trăiesc sănătos ! Detalii puteți găsi AICI